Etykieta wakacyjnego luzu
Wreszcie zmienisz kostium biurowy na plażowy. Baw się dobrze – wypoczywaj i śmiej z absurdalnych zakazów. Ale przestrzegaj tych, które mają sens. I pamiętaj o miejscowych zwyczajach. W Portugalii nie krzycz na ulicy, z Francuzami nie rozmawiaj po angielsku, a w Rosji nie odmawiaj wypicia... setki wódki.
- Claudia
1 z 9
glowne
Wreszcie zmienisz kostium biurowy na plażowy. Baw się dobrze – wypoczywaj i śmiej z absurdalnych zakazów. Ale przestrzegaj tych, które mają sens. I pamiętaj o miejscowych zwyczajach. W Portugalii nie krzycz na ulicy, z Francuzami nie rozmawiaj po angielsku, a w Rosji nie odmawiaj wypicia... setki wódki.
2 z 9
Zamki z piasku na liście rzeczy zabronionych
Podobnie jak kopanie dołków i rozkładanie koca zbyt blisko zejścia na plażę. Za takie wykroczenia grozi grzywna na plażach w okolicy Wenecji. Z kolei w purytańskich stanach USA rodzice mogą mieć nieprzyjemności, jeśli ich pociecha nago tapla się w morzu, nawet gdy ma ledwie rok czy dwa. Ale czy to mniej dziwaczne niż groźba kary za przyklejenie do góry nogami znaczka z podobizną królowej angielskiej?
3 z 9
Coca-cola i włoski obiad
Takie zestawienie na Półwyspie Apenińskim świadczy o kompletnym braku obycia. Podobnie jak zamówienie cappuccino po obiedzie. Podróżując po świecie, nie mamy wyjścia – musimy zapomnieć o swoich gustach i przyzwyczajeniach. Nie zmuszać Francuza, by mówił po angielsku, nie odmawiać Rosjaninowi, który częstuje wódką, nie dzwonić do Hiszpana podczas sjesty. Bo takie zachowanie może zostać potraktowane jako gruby nietakt.
4 z 9
Za palenie na plaży możesz zapłacić mandat
Dymek na świeżym powietrzu? Tak, ale nie tam, gdzie bawią się dzieci i nie w miejscach publicznych, czyli m.in. na plaży. Od czasu gdy obowiązują w Polsce nowe przepisy antynikotynowe (czyli od listopada ubiegłego roku), palenie na plaży jest nie tylko niekulturalne, ale też sporo kosztuje. Mandat 500 zł może wręczyć policjant lub strażnik miejski. W regulaminach miejskich kąpielisk można znaleźć też inne zakazy, niektóre dość dziwne – takie jak zakaz gubienia dzieci. Za to przewinienie grozi kara taka sama jak za złamanie zakazu palenia.
5 z 9
Jak się ma hotelowa bielizna do ekologii?
Ręcznik na podłodze w łazience to sygnał, że jest używany, i prośba do obsługi o jego wymianę. Zwyczaj zostawiania tak ręczników upowszechnił się we wszystkich turystycznych regionach świata. Ale dlaczego zapanowało przeświadczenie, że ręczniki w hotelu są jednorazowe? Nic nam się przecież nie stanie, jeśli podczas dłuższego pobytu w hotelu użyjemy ich po raz drugi. Podobnie jak wtedy, kiedy zrezygnujemy ze sprzątania pokoju i wymiany pościeli na nową. A nasze środowisko może na tym sporo zyskać.
6 z 9
Jeśli opalasz się topless, to tylko na leżąco
Tak radzą zachodnie podręczniki dobrych manier. Polskie bywają nawet bardziej liberalne. Maciej Brzozowski w „Sztuce bycia i obycia” pisze, że na publicznych plażach młode (i ładne!) dziewczyny mogą nosić się topless. Tego zdania nie podzielił jednak polski sąd grodzki. W głośnej sprawie dwóch szczecinianek, które opalały się na publicznym basenie bez biustonoszy, orzekł, że kobiety dopuściły się „nieobyczajnego wybryku”. Jedna z nich odwołała się do sądu apelacyjnego, który postanowił wyrok uchylić. Całą sprawą nie przejęli się mieszkańcy Ustki, którzy postanowili promować swoje miasto jako bałtycką stolicę topless.
7 z 9
Sposób jedzenia krewetek zależy od ich podania
Wakacyjne podróże to okazja, by próbować egzotycznych potraw i… popełniać gafy przy ich jedzeniu. Jest jeden prosty i niezawodny sposób, by nie skompromitować się przy stole: naśladować zachowanie gospodarzy. Warto pamiętać, że większość dań można jeść na wiele sposobów, w zależności od tego, jak zostaną przyrządzone i w jaki sposób podane. Na przykład krewetki. Można je jeść palcami, specjalnymi sztućcami do skorupiaków, a nawet widelcem. Te, które są bardzo małe i mają cienkie muszelki, których nie można oddzielić od miąższu, można jeść też łyżką.
8 z 9
Wnosimy bagaż sami, czy robi to obsługa hotelu?
W hotelach, które mają co najmniej cztery gwiazdki, nie musisz troszczyć się o bagaż. Zostaw go przy wejściu albo w samochodzie. I nawet nie próbuj protestować, gdy boy będzie niósł twoje walizki. Jeżeli hotel jest niższej klasy, trzeba pofatygować się samemu. Gdy ktoś z obsługi zaproponuje ci pomoc, będzie to wyłącznie oznaką uprzejmości. Wypada w takim wypadku odmówić. A jeśli zgodzisz się na zaniesie toreb, należy wręczyć napiwek. W hotelach przyjęte są także napiwki dla pokojówek. Niekiedy można nawet spotkać specjalne koperty z imieniem osoby, która zajmuje się danym pokojem. Jeśli zniknie bilon, który zostawiłaś w widocznym miejscu, nie dziw się i absolutnie nie żądaj zwrotu pieniędzy – zapewne pokojówka potraktowała je jako podziękowanie.
9 z 9
Pływanie na plecach – kwestia kontrowersyjna
Wspaniały relaks i odpoczynek dla kręgosłupa może skończyć się katastrofą. Pływając na plecach, nie wiesz, co dzieje się wokół i czy za chwilę na kogoś nie wpadniesz. Aby zapobiec takim wypadkom, w niektórych ośrodkach sportowych i hotelowych basenach montowane są lustra na sufitach. Jeśli ich nie ma, lepiej nie ryzykować. Na basenie, kąpielisku czy na plaży warto pamiętać o podstawowej zasadzie savoir-vivre’u: można robić wszystko, byle swoim zachowaniem nie przeszkadzać innym.